Правозахисники розкритикували законопроект про реформу Служби безпеки України. Верховна рада раніше схвалила документ за основу.
Проект планує дати відомству фактично необмежені можливості в боротьбі з ворогами української державності.
Контррозвідники отримають право без санкції суду входити на підприємства і домоволодіння, опитувати людей і навіть блокувати інформаційні ресурси.
Крім того, СБУ займеться виявленням другого громадянства у держчиновників, правоохоронців і суддів, а також братиме участь в їх конкурсному відборі.
Спецслужбісти також зможуть надсилати як юридичним, так і фізичним особам офіційні застереження про "неприпустимість протиправної поведінки". За відмову з'явитися для отримання такого повідомлення передбачено покарання.
"Правозахисники бачать у таких широких повноважень контррозвідки великий простір для зловживань. Глава Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павличенко бачить в цьому бажання СБУ зберегти вплив на політичні процеси в країні й використовувати повноваження правоохоронних відомств", - сказано в матеріалі.
Павличенко вважає, що спецслужба намагається узаконити сформовану раніше практику незаконних обшуків, затримань і арештів. Але тепер під виглядом офіційних повноважень контррозвідки.
"Грубо кажучи, це навіть не крок назад, а це просто позиція нахрапистого утвердження своєї влади. Такого бути не повинно, і тому цей законопроект не повинен пройти", - зазначив правозахисник.
Побоювання викликає і норма про право Служби безпеки України потай переміщати через держкордон товари й людей.
Павличенко прямо називає цю функцію прикриттям для контрабанди з боку силовиків.
Нагадаємо, раніше Верховна рада схвалила за основу закон президента Володимира Зеленського про реформу Служби безпеки України. "За" проголосували 285 нардепів.
Як писало РБК-Україна, в кінці травня 2020 року відповідний законопроект Рада відправила на повторне перше читання. За це проголосували 287 парламентаріїв.