ru ua

Рада рекомендує Кабміну встановити пільговий тариф на світло до 100 кВт

Рада рекомендує Кабміну встановити пільговий тариф на світло до 100 кВт Фото: Верховна рада (Віталій Носач/РБК-Україна)
Автор: Юлія Струк

Верховна рада прийняла за основу і в цілому проект постанови про захист населення у зв'язку з підвищенням тарифів на комунальні послуги. Йдеться про проект постанови №4650.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на трансляцію засідання ВР.

"За" проголосували 337 нардепів.

Цим документом Рада надала Кабінету міністрів ряд рекомендацій, а саме:

  • встановити спеціальний тариф на електроенергію за споживання до 100 кВт в місяць.
  • ввести державне регулювання тарифів на теплову енергію, постачання гарячої води, електроенергії та природного газу;
  • встановити окремий тариф на електроенергію для будинків за споживання до 3000 кВт/год на місяць (включно).

Також передбачено удосконалити механізм підтримки вразливих споживачів і розглянути можливість компенсації витрат, понесених споживачами, які проживають в будинках, за обсяг спожитої електроенергії до 3000 кВт/год на місяць (включно).

Крім того, уряду рекомендують встановити пільги на електроенергію населенню, яке проживає в 30-кілометровій зоні атомних електростанцій, та дитячим будинкам сімейного типу.

КМУ зобов'язали у місячний строк подати Раді пропозиції щодо змін до бюджету-2021 для збільшення видатків за бюджетною програмою "Виплата пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі".

Кабмін також має подати ВР пропозиції щодо змін до законодавства для завершення опалювального сезону 2020-2021 рр. на основі системи надання ЖК послуг населенню, яка діяла до 1 січня 2021 року.

Тарифна криза

Нагадаємо, з 1 січня 2021 в Україні ціна на електроенергію для населення зросла приблизно на третину. Це сталося через скасування пільгового тарифу перші 100 кВт на рівні 90 копійок за 1 кВт год. Крім того, для споживачів з електроопаленням скасована норма, за якою в період з 1 жовтня по 30 квітня при споживанні до 3000 кВт електроенергії на місяць вони платили за тарифом 90 коп./кВт, а за обсяг понад 3000 кВт - 1,68 грн/кВт.

Також була скасована 30%-ная знижка на електроенергію для жителів міст, розташованих у 30-кілометровій зоні від АЕС.

Крім того, значно зросли ціни на газ для населення, а також тарифи на розподіл газу.

У зв'язку з цим у багатьох містах України пройшли акції протесту.

Часткове вирішення проблеми

Уряд вже прийняв кілька кроків для виходу з тарифної кризи. Зокрема, Кабмін обмежила тарифи на газ для населення на рівні 6,99 гривень за кубометр, а регулятор обмежив абонплату на рівні 1,79 гривень. Крім того, мешканцям будинків з електроопаленням виділять компенсацію, для чого з бюджету виділили 1,4 млрд гривень.

Рекомендаційний характер постанови

Постанова Ради не носить обов'язкового характеру. При цьому воно містить моменти, які не вирішені урядом з початку тарифної кризи. Зокрема, це повернення до пільгової ціни перших 100 кВт і пільгова ціна на 3000 кВт для будинків з електроопаленням. Також це рекомендація повернути 30%-ю знижку на електроенергію для жителів міст, розташованих у 30-кілометровій зоні від АЕС. Що стосується введення регульованих тарифів, то глава уряду Денис Шмигаль неодноразово заявляв, що не Кабмін не відмовиться від ринкових цін.

Нагадаємо, раніше профільний комітет рекомендував парламенту схвалити цю постанову.

Як писало РБК-Україна, вчора Кабмін схвалив виплати компенсацій частини побутових споживачів через підвищення тарифів на електроенергію. На це виділили 1,4 млрд гривень