ua en ru

Робота НАЗК розблокована. За брехню у деклараціях повернули відповідальність

Робота НАЗК розблокована. За брехню у деклараціях повернули відповідальність Фото: НАЗК (Віталій Носач/РБК-Україна)
Автор: Юлия Струк

В Україні розблокували роботу Національного агентства з питань запобігання корупції й повернули кримінальну відповідальність за брехню в електронних деклараціях. Відповідні закони сьогодні набрали чинності.

Документи вчора опублікували у виданні "Голос України".

Вони набрали чинності з дня, наступного за днем ​​оприлюднення.

Відновлення повноважень НАЗК

Закон відновлює повноваження НАЗК, у тому числі стосовно суддів і суддів Конституційного суду України.

У документі прописаний порядок реагування агентства на виявлення порушень відповідного закону, виявлення ознак корупційних і пов'язаних з корупцією правопорушень. Встановлюються особливості такого реагування у разі вчинення даних дій суддями або суддями КСУ.

У законі передбачений відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Визначений порядок контролю, повної перевірки декларацій, моніторингу способу життя суб'єктів декларування; а також порядок здійснення деяких додаткових заходів фінконтроля.

Відповідно до закону, перевірку всіх декларацій здійснює НАЗК, але введений механізм скарги для судді, якщо він відчуває, що в процесі перевірки декларації на нього чиниться тиск.

Відповідальність за брехню у деклараціях

Закон вносить зміни в Примітки до статті 1726 Кодексу про адміністративні правопорушення. Штрафувати будуть у разі, якщо відомості в декларації чиновника будуть відрізнятися від достовірних на суму від 100 до 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Зараз цей поріг становить від 100 до 250 таких мінімумів.

З Кримінального кодексу виключили статтю 3661, а замість неї доповнили кодекс новою статтею 3662 "Декларування недостовірної інформації", яка передбачає кримінальну відповідальність за таке порушення.

У разі, якщо відомості в е-декларації відрізняються від достовірних на суму від 500 до 4000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, це будуть карати штрафом від 2500 до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами від 150 до 240 годин з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Якщо відомості відрізняються від достовірних на суму понад 4000 таких мінімумів, за це загрожує штраф у розмірі від 3 до 5 тисяч таких мінімумів або громадські роботи від 150 до 240 годин, або обмеження волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Також КК доповнено статтею 3663 про кримінальну відповідальність за умисне неподання електронної декларації. За таке порушення загрожує штраф у розмірі від 2500 до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи від 150 до 240 годин з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Крім того, необхідні зміни внесли і в Кримінальний процесуальний кодекс.

Нагадаємо, на початку грудня Верховна рада повернула відповідальність за брехню у е-деклараціях.

Як писало РБК-Україна, в середині грудня парламентарії розблокували роботу НАЗК.

Відзначимо, в Нацагентстві попередили, що можуть частково обмежити доступ до Єдиного реєстру е-декларацій. Це може статися у зв'язку з модернізацією реєстру.